5 przykładów, gdy
Body Leasing jest najkorzystniejszy

Body leasing to wynajem specjalistów, których akurat potrzebujesz, z różnych powodów. Wybierasz osobę, która ma określone kompetencje, ważne dla wykonania zaplanowanego zadania. Sprawdź, dlaczego jest to korzystne akurat dla Ciebie.

Branża IT jest wszechobecna, nawet jeżeli nie zdajemy sobie z tego sprawy. W codziennej działalności zawodowej zawsze zdarza się, że kompetencje technologiczne są nam potrzebne. Firmy IT mają polegają na swoich pracownikach z konkretnymi umiejętnościami informatycznymi. W sytuacji, gdy z jakiegoś powodu tracą takiego pracownika (będącego akurat w trakcie wykonywania projektu), pojawia się kłopot, który często może spowolnić lub zahamować cały proces. Zapotrzebowanie na kompetencje techniczne to nie specyfika branży IT. Wszystkie organizacje czasami potrzebują nową odsłonę strony www, nową aplikację, tak aby dotrzymywać kroku obecnym wymogom rynku. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że w obecnych czasach nawet mała firma posiada w swoich zasobach ludzkich pracownika, specjalizującego się w zarządzaniu obszarem IT.

Jednak nie zawsze tak jest, czasami w firmie nie ma osób o profilu IT. Na szczęście rynek oferuje rozwiązanie – body leasing, czyli krótkoterminowy najem fachowca z konkretnymi umiejętnościami. Jest to w wielu przypadkach rozwiązanie tańsze i bardziej efektywne, niż inna forma najmu polegająca na zlecaniu całego projektu zewnętrznemu zespołowi (czyli outsourcing IT). Na temat kluczowych różnic między tymi rozwiązaniami odsyłam do artykułu “Body Leasing a Outsourcing w IT: Diabeł tkwi w szczegółach”.

W jakim przypadku Body Leasing będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem akurat dla Twojej firmy? W 5 wybranych przykładach, postaram się przybliżyć sytuacje mogące odzwierciedlać zapotrzebowanie na pracowników zewnętrznych, którzy Ci pomogą. Zaczynamy!?

1. Brak specjalisty IT do wykonania małego zlecenia

Sytuacja, o której wspominaliśmy powyżej. Dotyczy najczęściej małych firm, których działalność nie jest skorelowana z obszarem IT, niemniej jednak wymaga od czasu do czasu usług fachowca z tej dziedziny. Przykładem może być na przykład przeniesienie strony internetowej na nowy serwer, archiwizacja danych, uruchomienie nowej funkcjonalności na stronie – czyli działania, których może się podjąć jedna, wykwalifikowana osób. Nie musimy wówczas zatrudniać takiej osoby na pełen etat, wystarczy zlecenie w formule body leasingu na dokładnie tyle czasu, ile wymaga takie zlecenie – bez konieczności ponoszenia kosztów stałego, czy nawet okresowego zatrudnienia.

 

2. Nagły brak zasobów w zespole specjalistów IT

Przykład drugi: Twoja firma intensywnie pracuje nad dużym projektem (wewnętrznym na potrzeby usprawniania procesów firmy lub zewnętrznym na zlecenie kontrahenta), i nagle dochodzi do sytuacji, gdy tracimy fachowca z dnia na dzień: choroba, zwolnienie, konieczność delegowania tego fachowca do innego zadania. Czy musimy wówczas natychmiast zatrudniać nowego pracownika? Absolutnie nie – wybieramy z portfolio Digital Team konkretnego fachowca, który może błyskawicznie dołączyć do teamu, estymując czas jego najmu poprzez body leasing dokładnie na tyle, na ile potrzebujemy – na przykład do czasu, gdy nasz stały członek zespołu powróci na swoje miejsce.

3. Nasz projekt wymaga dodatkowych zasobów

Sytuacja, której życzymy każdej firmie: projekt idzie tak świetnie, rozwija się do tego stopnia, że… potrzebujemy dodatkowych ludzi do pracy! ? Są to sytuacje, gdy nasza estymacja zasobów niezbędnych do realizacji np. wdrożenia na czas nowej technologii okazała się zbyt optymistyczna i po prostu brakuje nam rąk do pracy. Jeżeli ten projekt jest na ukończeniu i nie ma konieczności zatrudnienia nowej osoby na stałe, to powiększenie teamu poprzez najem niezbędnego specjalisty w ramach body leasingu jest często i szybsze i tańsze. Jest to również świetne rozwiązanie w sytuacji sprintu lub deadline, gdy terminowość realizacji naszego projektu jest zagrożona. Przyjście w sukurs naszemu teamowi poprzez uzupełnienie go o “najemników” to rozwiązanie, które może zapobiec niepotrzebnemu stresowi i ukończyć projekt w terminie.

4. Potrzebujesz ograniczyć koszty

Powód prozaiczny, ale jeżeli ekonomia Twojego przedsiębiorstwa jest dla Ciebie jednym z kluczowych czynników, to kalkulacja bardzo często może wykazać, że body leasing jest rozwiązaniem dającym spore oszczędności w skali roku. Utrzymywanie w zasobach całego sztabu fachowców IT jest z pewnością rozwiązaniem praktycznym, ale na pewno nie najtańszym – zwłaszcza, gdy struktura firmy nie wymaga stałego nadzoru nad funkcjonowaniem w firmie danej technologii. Korzystanie z fachowców będących w pogotowiu tylko wówczas, gdy ich potrzebujesz, eliminuje to koszty stałe ich zatrudnienia, urlopów, szkoleń czy długoterminowego wdrożenia.

5. Chcesz wypróbować zespół fachowców IT

Zanim podejmiesz długofalową współpracę z zewnętrznym zespołem fachowców IT, najmując ich potem w trybie outsourcingowym, możesz zdecydować się na mniej zobowiązujący “wariant próbny” i wynająć team krótkoterminowo, aby przekonać się o ich kwalifikacjach. To właśnie różnica między outsourcingiem a body leasingiem. Bardzo często istnieje możliwość konwersji modelu najmu z body leasingu poszczególnych specjalistów na pełen outsourcing, gdy mamy w planach realizację projektu długoterminowego. Jeżeli dopiero rozpoczynamy współpracę z firmą zewnętrzną, opcja testowa pozwala nam się przekonać, czy są to ludzie posiadający dokładnie te umiejętności, jakich potrzebujemy. Możemy również w ten sposób sprawdzić nie tyle konkretne osoby, co strukturę zespołu mającego budować nasz projekt: doradca w firmie najmującej bez problemu wskaże nam, jakich fachowców będziemy konkretnie potrzebowali i po ich krótkoterminowym najmie, będziemy mogli taki team po prostu zbudować, zatrudniając ich w razie konieczności na stałe.

Przykłady, gdy body leasing jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, można mnożyć. Uniwersalnym przykładem jest czynnik, którego brak jest najczęstszym powodem naszych kłopotów: czas. Możemy niemal od ręki skorzystać z wykwalifikowanego pracownika, bez konieczności żmudnego szkolenia go z procesów w obszarach, gdzie akurat potrzebujemy uzupełnić zasoby. Umiejętność pracy w trybie body leasing to również ogromna zaleta “najemników”: dzięki swojemu doświadczeniu, potrafią błyskawicznie wejść w wewnętrzną strukturę i szybko przejąć zadania, do których zostali delegowani.

Jeżeli po tym artykule przekonałeś się, że w Twoim przypadku warto skorzystać z takiego rozwiązania, zajrzyj na naszą stronę https://www.digitalteam.com.pl/kontakt/ i umów się na konsultację – doradzimy Ci najlepszy wariant oraz indywidualnie oszacujemy Twoje zapotrzebowanie! ?