Body Leasing coraz popularniejszy w Europie!

Body Leasing coraz popularniejszy w Europie!

Temat body leasingu (nazywanym również określeniem “Team Extension”) w branży IT przewija się coraz częściej. Co ciekawe, pojawia w kontekście pozyskiwania niezbędnych specjalistów nie tylko na potrzeby firm funkcjonujących wyłącznie w segmencie IT, lecz również firm spoza tej branży, potrzebujących wykwalifikowanych fachowców do wdrożenia odpowiedniej technologii w swoje struktury.

Według wielu specjalistów monitorujących popyt na usługi IT w Europie, body leasing systematycznie zyskuje względem klasycznego, cyfrowego outsourcingu całych projektów. Co ciekawe, na taką formę zatrudniania specjalistów postawiły w ostatnim czasie również instytucje publiczne, między innymi Centralny Ośrodek Informatyki, bezpośrednio podlegający Ministerstwu Cyfryzacji. Dlaczego “najemnicy” w IT są coraz chętniej zatrudniani okresowo przez body leasing?

Szybkość

Najważniejszy argument to z pewnością szybkość, z jaką można pozyskać specjalistę o określonych umiejętnościach. Przy składaniu projektów, nagły brak osoby odpowiedzialnej za programowanie / zarządzanie konkretnym segmentem projektu generuje nam opóźnienie, na które trudno jest efektywnie zareagować, gdy brakuje nam czasu na rekrutację i wdrożenie. W takim przypadku, możliwość skorzystania z tzw. “ławeczki” oferowanej przez firmy najmującej przez body leasing (jak Digital Team) jest nieoceniona, i przypomina sytuację z boiska piłkarskiego, gdy możemy uzupełnić naszą drużynę zawodnikami rezerwowymi – stąd metafora “ławeczki”.

 

Oszczędność

Kolejny argument: oszczędności. Bardzo często, koszt zlecenia całego projektu firmie zewnętrznej przekracza możliwości finansowe zleceniodawcy, zwłaszcza gdy nie jest precyzyjnie określona estymacja czasowa takiego projektu. W przypadku body leasingu, możemy w wygodny sposób estymować koszty, ponieważ koszt najmu specjalisty jest dla nas z góry znany. Czasowo, możemy zaplanować wykorzystanie najmowanego specjalisty praktycznie co do godziny – jest to świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy np. wdrożenie technologii jest na ukończeniu, i zależy nam na terminowości, która jest często kluczowa. Przykład: integracja systemów z zaplanowaną datą, lub uruchomienie strony, lub sklepu internetowego z ogłoszoną już wcześniej premierą launchu. Chcemy mieć gwarancję, że wszystko odbędzie się zgodnie z zaplanowanym terminem? Możemy na samą końcówkę deadline’u wynająć kilku niezbędnych specjalistów, i spać dużo spokojniej 😊

 

Elastyczność

Body leasing zyskał na popularności w Europie również dzięki swojej elastyczności, ponieważ w dużej mierze polega na udostępnianiu specjalistów w trybie pracy online. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, aby ta drogą pozyskiwać specjalistów z innych miast, czy nawet krajów. Eliminuje to stałe problemy pracy zespołowej, i wynikającej z niej czynników międzyludzkich jak konflikty charakterów, niespójność wizji itp. Najmowany pracownik ma się zająć tylko i wyłącznie zleconym zadaniem, a ponieważ nie będzie na stałe zasilał struktury firmy, nie ma potrzeby integrowania go z całym zespołem.

O czym należy pamiętać, żeby wydajnie skorzystać z body leasingu, i zapewnić sobie maksymalne rezultaty? Przede wszystkim, nasz projekt musi być efektywnie zarządzany tak, aby użycie i wdrożenie specjalistów w nasz projekt było jak najlepiej zaplanowane. Jeżeli w tym zakresie brakuje w naszej firmie zasobów, body leasing oferuje również możliwość najmu project managera, który będzie zarządzał naszym projektem i odpowiednio reagował na wszelkie zmienne. Będzie również ogniwem łączącym pomiędzy teamem, a zleceniodawcą projektu w sytuacji, gdy prowadzimy projekt zewnętrzny. To gwarantuje o wiele sprawniejszą komunikację, i szybkość reagowania na zmienne wytyczne.

 

Podsumowując, można wysnuć prognozę że za kilka lat, body leasing stanie się dominującym modelem czasowego zatrudniania specjalistów w branży IT. Oczywiście nie jest on doskonały i wymaga dobrego planowania, ale dla dobrze zorganizowanej firmy stanowi on ogromną korzyść, z której można korzystać zawsze wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, i nie przejmować się zobowiązaniami czy stałymi kosztami zatrudnienia. W Digital Team, “ławeczka” jest zapełniona wysoko wykwalifikowanymi specjalistami, których możemy udostępnić Ci praktycznie od ręki, w ciągu 48 godzin. Jeżeli temat wydał Ci się interesujący, sprawdź naszą stronę: https://www.digitalteam.com.pl/oferta/.