Developerzy junior, mid, senior
– jak bardzo się różnią

Developerzy junior, mid, senior | – jak bardzo się różnią

Czym różnią się obowiązki i kompetencję junior, mid i senior developera?

“Każdy programista to indywidualista” – często można spotkać się z tym stwierdzeniem i nie jest ono przesadzone. Programiści to bardzo ciekawe osoby, dla wielu ludzi spoza branży IT wręcz egzotyczne, mówiące niezrozumiałym językiem z innej planety i biegający w kolorowych skarpetkach. Krąży też o nich wiele mitów i stereotypów. Jak jest naprawdę?

Ścieżka zawodowa programisty jest bardzo ciekawa, tak samo jak jej stopniowanie. Spotykane terminy: junior, mid czy senior, mogą kojarzyć się laikowi ze stażem wiekowym 😊 Tymczasem, ich znaczenie jest zgoła inne i w tym artykule dowiesz się, co oznaczają i jakie mają przełożenie na kompetencje – zwłaszcza, jeśli akurat poszukujesz programisty na zlecenie.

Branża IT, jak chyba żadna inna, w doskonały sposób zaadaptowała się do trybu pracy zdalnej, dzięki czemu efekt masowej redukcji lub zamrożenia etatów nie dotknął jej wcale, a wręcz zwiększył zapotrzebowanie. Charakterystyka pracy programistów sprawiła, że transfer z biur firmowych do domowych odbył się płynnie i bez większych zawirowań. Model pracy remote B2B jest doceniany zwłaszcza wśród senior developerów, którzy niezależność zawodową traktują obecnie jako niewątpliwą korzyść i sami decydują, dla kogo chcą w danym momencie pracować. Trendem stało się oferowanie jeszcze większych benefitów dla najlepszych specjalistów w branży. Nie mamy tu na myśli tylko takich bonusów jak karty Multisport czy opieka zdrowotna, lecz nierzadko są to bezpłatnie wynajmowane mieszkania, samochody służbowe na użytek własny, czy wakacje na koszt firmy.

Junior Developer

Junior developer to programista, który już na samym początku może być niezwykle utalentowany i biegły w kodowaniu, ale uczy się jeszcze umiejętności pracy zespołowej. Jest to okres, który potrafi być dużym wyzwaniem, ale bywa również bardzo ciekawym doświadczeniem, rodząc ogromne pokłady kreatywności i kształtując naszą przyszłą ścieżkę kariery. Junior developerzy świetnie czują się jako freelancerzy, którzy przyjmują nieskomplikowane projekty i dzięki temu szlifują swój warsztat. Można bez większych obaw powierzyć komuś takiemu task, który wymaga kilku godzin kodowania i nie wymaga skomplikowanych narzędzi programistycznych.

Mid Developer

Programista, który ukończył już kilkanaście projektów, w tym kilka samodzielnie. Więcej koduje, niż używa Google. Sprawnie organizuje swoją pracę, umiejętnie korzysta ze wszystkich narzędzi, a co najważniejsze, pyta innych tylko wówczas, gdy jest to niezbędne. Jeżeli do tego ma staż programistyczny w okolicach dwóch lat, to ktoś taki może powiedzieć o sobie, że jest mid-em.

Mid developerzy to największa grupa zespołów scrumowych i stanowią trzon większości software houses. Co ciekawe, większość z nich pozostaje już na tym etapie i nie jest to absolutnie kwestią braku chęci dalszego rozwoju, lecz pragmatyzmu: mids mają po prostu pełne ręce roboty i często nie mają czasu na efektywny progres, lub po prostu lubią system pracy, w jakim funkcjonu

Senior Developer

Profesorowie, elita, wyjadacze. To oni kształtują rynek IT i wyznaczają nowe trendy. Są jak celebryci lub supergwiazdy, choć na ulicy ludzie ich mijają bez szczególnej uwagi. No, chyba że któryś z nich jest szczególnym ekscentrykiem 😊 Biją się o nich nie tylko największe software house’y, lecz również potentaci branży jak Microsoft, IBM czy Google. Dlaczego?

Seniorzy to ludzie, którzy widzą nie tylko kod, ale również jego pułapki i sprawnie potrafią je omijać. To sprawia, że ich praca jest po prostu efektywna. Potrafią sprawnierozwiązywać problem lub modyfikować kod tak, aby problem zniknął raz na zawsze. Stanowią nieocenione źródło wiedzy dla juniorów i to od nich najczęściej uczą się przyszli adepci kodowania.

Są to również ludzie, którzy bardzo sprawnie operują zadaniowo i często zarządzają pracą całego zespołu jako np. Scrum Masters. Samodzielnie, przy wystarczających zasobach czasowych i narzędziowych, radzą sobie praktycznie z każdym zadaniem. Senior developer to człowiek, który idealnie nadaje się np. na zbudowanie od podstaw całego zaplecza technologicznego zleceniodawcy, znając wszelkie tajniki operowanego kodu (za oczywiście odpowiednią, stosowną do jego umiejętności stawkę ). Jak zatem postrzegać te różnice w kontekście zleceniobiorców?

 

Na mid-ach możemy w zasadzie opierać każdy projekt i taki programista jest najchętniej wybierany w outsourcingu / body leasingu. Juniorzy są świetni do krótkich, szybkich tasków polegających na małych poprawkach lub ulepszeniach projektu (na przykład nowe funkcje na stronie www). Seniorów warto wybierać zawsze tam, gdy projekt wymaga nie tylko zaawansowanych umiejętności, ale również nieszablonowego myślenia.

W Digital Team mamy zarówno juniorów, jak i mid-ów i seniorów. Co więcej, doradzimy Ci, jaki level umiejętności będzie najlepszy dla Twojego zlecenia. Sprawdź, kogo możemy zaoferować na https://www.digitalteam.com.pl/oferta/ i skontaktuj się z nami!