Zarobki branży IT mocno w górę w 2021

Zarobki branży IT mocno w górę w 2021

Stwierdzenie, że zarobki specjalistów IT poszybowały w ostatnim czasie w górę, nie jest w żaden sposób odkrywcze. Pandemia spowodowała, że zapotrzebowanie na usługi IT gwałtownie wzrosły, a podczas kolejnych obostrzeń, spora część naszego życia “przeniosła” się do sieci.

Od marca 2021 roku większość spraw, nawet codziennych, jesteśmy w stanie załatwić online. Konieczność szybkiego reagowania i rozbudowania e-usług wykreowała swoisty trend, który trwa nadal i w najbliższym czasie to się nie zmieni. To właśnie powód, dla którego branża IT przeżywa obecnie (nie tylko w Polsce, ale i na całym Świecie) swoisty “golden age”.

Branża IT, jak chyba żadna inna, w doskonały sposób zaadaptowała się do trybu pracy zdalnej, dzięki czemu efekt masowej redukcji lub zamrożenia etatów nie dotknął jej wcale, a wręcz zwiększył zapotrzebowanie. Charakterystyka pracy programistów sprawiła, że transfer z biur firmowych do domowych odbył się płynnie i bez większych zawirowań. Model pracy remote B2B jest doceniany zwłaszcza wśród senior developerów, którzy niezależność zawodową traktują obecnie jako niewątpliwą korzyść i sami decydują, dla kogo chcą w danym momencie pracować. Trendem stało się oferowanie jeszcze większych benefitów dla najlepszych specjalistów w branży. Nie mamy tu na myśli tylko takich bonusów jak karty Multisport czy opieka zdrowotna, lecz nierzadko są to bezpłatnie wynajmowane mieszkania, samochody służbowe na użytek własny, czy wakacje na koszt firmy.

Którzy specjaliści zyskali w czasie pandemii najwięcej?

Według danych pochodzących z firm rekrutacyjnych jak Devire czy Kodilla.com, w 2021 roku najwyższy procentowo wzrost wynagrodzeń zanotowali:

1. Data engineers ze znajomością Python (obecnie średnio 24.000 brutto, wzrost o ok. 40% w stosunku do 2020 roku),

 

2. Backend developers ze znajomością systemów mobilnych (średnio 23.000 brutto, wzrost ok. 25% w stosunku do 2020 roku),

 

3. Developerzy ze znajomością React (obecnie średnio 17.000 brutto, wzrost o ok. 20% w stosunku do 2020 roku),

 

4. Cloud computing engineers (obecnie średnio 19.500 brutto, wzrost o ok. 10% w stosunku do 2020 roku).

 

Według tych samych źródeł, cała branża IT zanotowała wzrost zarobków średnio o 10% w roku 2021, co jest rekordem spośród wszystkich branż w Polsce w tym okresie.

Z przyczyn ekonomicznych, coraz popularniejsze stają się rozwiązania współpracy ze specjalistami w modelach body leasing / team extensions, czyli krótkoterminowy wynajem pojedynczych specjalistów lub teamów do zasilenia zasobów zleceniobiorcy. Pracodawcy dzięki tym rozwiązaniom mogą ograniczyć koszty wysokich wynagrodzeń w sytuacji krótkoterminowego zapotrzebowania, gdy chcą zwiększyć efektywność swoich zespołów. Digital Team specjalizuje się w rozwiązaniach body leasing, oferując elastyczną alternatywę w odpowiedzi na rosnące koszty zatrudnienia w IT. Odwiedź nas na www.digitalteam.com.pl/oferta

Źródła:

https://strefabiznesu.pl/gigantyczne-podwyzki-dla-pracownikow-it-zobacz-ile-zarobili-mimo-pandemii/ar/c10-15739998
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/informatycy-freelancerzy-i-ich-zarobki-podwyzki-w-czasie-pandemii/p63wgpk
https://cyfrowa.rp.pl/it/art17972471-pandemia-podbila-stawki-specjalistow-it-krol-jest-jeden